Treningi pod okiem osobistego trenera cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Aby szybko poprawić kondycję, sprawność i tężyznę fizyczną trzeba najpierw odszukać odpowiedniego fachowca, który pomoże w pełni realizować założone cele. Podczas poszukiwań idealnego trenera, warto wziąć pod uwagę kilka poniższych porad.
Kwalifikacje i doświadczenie trenera
Pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, są kwalifikacje. Przepisy obowiązujące w Polsce nie regulują zawodu trenera personalnego. Osoba, która pragnie wykonywać ten zawód, musi być pełnoletnia, mieć ukończoną szkołę średnią, a także doświadczenie i umiejętności w pracy instruktora i trenera. Niestety w ustawie nie ma żadnych informacji na temat sposobu zdobywania wiedzy trenerskiej. Oznacza to, że osoba, która chce ćwiczyć pod okiem fachowca, musi samodzielnie zweryfikować jego umiejętności. Dobry trener personalny powinien być pasjonatem, który posiada dyplom ukończenia studiów związanych ze sportem lub dietetyką, a także certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w tematycznych kursach zawodowych. Pasja, czyli zamiłowanie do jakiegoś sportu lub zawodu to cecha, która wyróżnia wybitne jednostki od tych przeciętnych. Pasjonaci to bardzo często innowatorzy, którzy chętnie się doszkalają i nie boją się wprowadzać nowych ćwiczeń oraz metod treningowych. Trenerów, których jedynym sukcesem jest ukończenie kilkudniowego kursu internetowego lepiej omijać z daleka. Takim osobom zazwyczaj zależy jedynie na korzyściach materialnych, wynikających z pracy trenera personalnego. Ćwiczenia na siłowni pod okiem osoby bez kwalifikacji i wiedzy merytorycznej na temat budowy ludzkiego organizmu mogą być stratą pieniędzy i przynieść więcej negatywnych skutków niż pozytywów.
Zaangażowanie i przygotowanie do zajęć trenera
Dobry trener personalny powinien mieć czas dla swojego podopiecznego. Niestety zdarza się, że najbardziej popularni trenerzy są tak zapracowani, że nie są w stanie całkowicie zaangażować się w prowadzenie treningów. Przygotowanie indywidualnych planów treningowych czy też żywieniowych dostosowanych do konkretnej osoby wymaga sporo czasu i wysiłku. Jeżeli osoba prowadząca zajęcia ma zbyt wielu podopiecznych i spędza kilkanaście godzin dziennie na siłowni, nie ma możliwości odpowiedniego przygotowania się do zajęć. Ćwiczenia pod okiem takiej osoby będą charakteryzować się monotonią i powtarzalnością. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z usług fachowców, którzy są odpowiednio wykształceni, lecz od niedawna pracują w zawodzie. Trener personalny na dorobku, który pragnie zbudować swoją pozycję na rynku, z pewnością zrobi wszystko co możliwe, by osoba, z którą współpracuje, osiągnęła sukces i założone cele. Dodatkowym atutem korzystania z usług mniej renomowanego trenera jest możliwość oszczędzenia pieniędzy. Zazwyczaj stawki najbardziej popularnych szkoleniowców są mocno wygórowane. Przed podjęciem decyzji o wyborze trenera, warto przeprowadzić krótki wywiad z osobami, które korzystają lub korzystały z pomocy instruktorów. Jest to prosty sposób na uzyskanie informacji, które osoby są godne zaufania, a których lepiej unikać.
Wygląd i podejście do zawodnika
Dobry trener personalny to osoba wzbudzająca u ćwiczących zaufanie i szacunek. Są to cechy, które zdobywa się odpowiednią postawą i zachowaniem. Dlatego też wybierając trenera, warto zwrócić uwagę na jego wygląd zewnętrzny oraz zachowanie. Osoba, która chce pomagać innym poprawiać tężyznę fizyczną, przede wszystkim sama musi wyróżniać się nienaganną, wysportowaną sylwetką i pozytywnym podejściem do życia. Zaokrąglony brzuszek i brak sił witalnych to cechy, które sprawiają, że trener personalny jest niewiarygodny i nie warto korzystać z jego usług. Istotne znaczenie ma także kultura osobista i sposób bycia. Dobry szkoleniowiec powinien być grzeczny, cierpliwy i otwarty na ludzi. Tylko wtedy uda mu się nawiązać bliższą relację z osobą ćwiczącą i zyskać jej zaufanie. Niedopuszczalne jest wyśmiewanie kondycji podopiecznego, używania wulgaryzmów, czy też wdawanie się z nim w kłótnie.
Zdaniem ćwiczących dobry trener musi być świetnym znawcą ludzkiej psychiki. Umiejętność zagłębiania się w umysł podopiecznego pozwala dobrać najbardziej skuteczne metody motywacji. Warto pamiętać, że niektóre osoby motywują głośne okrzyki, inne z kolei wymagają pochwał i spokojnego tonu głosu. Tylko odpowiednio dobrane bodźce do osobowości pozwala zawodnikowi robić nieustanne postępy i pokonywać własne słabości. Wiele osób ćwiczących po kilku sesjach treningowych traci zapał i ochotę do dalszej pracy. Zadaniem dobrego trenera personalnego nie jest tylko ukształtowanie ciała swego podopiecznego, ale także zmianę jego podejścia do życia. Wiele osób ćwiczących pod okiem szkoleniowca podkreśla, że sesje treningowe pozwoliły im wzmocnić charakter. Dzięki regularnym treningom stali się bardziej pewni siebie i przekonani o własnych możliwościach. Ćwiczenia pozwoliły im poprawić jakość życia i raz na zawsze uwolniły ich od fałszywego przekonania, że są zbyt słabi, by osiągać sukcesy w życiu prywatnym i zawodowym.