Kupienie mieszkania czy domu z rynku wtórnego zawsze wiąże się z ryzykiem konieczności przeprowadzenia gruntownego oczyszczania przez wzgląd na mało higieniczny styl życia byłych lokatorów. Ma to ogromne znaczenie nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim zdrowotne – nieprzyjemny zapach może świadczyć o obecności szkodliwych grzybów czy wirusów. Ozonowanie pomieszczeń to rozwiązanie tego problemu! Co daje takie działanie i na czym polega?
Ozonowanie pomieszczeń – najważniejsze informacje
Procedura ta polega głównie na rozpylaniu ozonu w postaci gazowej w pomieszczeniu poddawanym oczyszczeniu. Odbywa się to przy pomocy specjalnie ustawionych na podwyższeniu urządzeń, które rozprzestrzeniają substancję w postaci gazu na terenie pomieszczenia. Ozon w postaci gazowej wchodzi w reakcję z wirusami, grzybami i toksynami znajdującymi się w pomieszczeniu i w dużej mierze odpowiadającymi za nieprzyjemny zapach. Odpowiednio przeprowadzona procedura jest w stanie wyeliminować i zneutralizować nieprzyjemny zapach w pomieszczeniu już za pierwszym podejściem, dlatego cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno w sektorze prywatnym jak i przemysłowym. Ozonowanie jest całkowicie bezpieczne, jednak muszą być zachowane przede wszystkim wszystkie procedury i zalecenia, ponieważ ozon wdychany przez człowieka może być szkodliwy dla jego dróg oddechowych. Po przeprowadzeniu ozonowania konieczne jest wietrzenie pomieszczenia co najmniej przez 30 minut, po tym czasie jest już całkowicie bezpieczne przebywanie w nim bez odpowiednich zabezpieczeń górnych dróg oddechowych czy kombinezonu ochronnego. Po jego zakończeniu w powietrzu będzie unosił się przyjemny i świeży zapach, charakterystyczny dla pomieszczeń świeżo wyremontowanych. Jeżeli borykamy się z nieprzyjemnym zapachem w pomieszczeniach naszego domu mimo utrzymywania czystości i porządku, to ozonowanie będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem.
Dlaczego warto przeprowadzić tą procedurę?
Ozonowanie pomieszczeń ma wiele zalet, i coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzenie takiej procedury w swoim domu. Nieprzyjemny zapach unoszący się w domu może skutecznie wpływać na komfort mieszkania, ale również na zdrowie domowników – najczęściej źródłem takich zapachów są bakterie lub grzyb, rzadziej zdarza się że w konstrukcji budynku użyte zostały materiały i farby o specyficznym zapachu który mimo upływu lat utrzymuje się w powietrzu. Jeżeli źródłem zapachu są wirusy, bakterie lub grzyby, to ozonowanie szybko sobie z nimi poradzi. Dodatkowo warto zauważyć, że mimo dużej skuteczności, jest ono wyjątkowo proste i mało inwazyjne, dlatego sprawdza się praktycznie w każdych pomieszczeniach. Odpowiednio dobrana intensywność ozonowania jest kluczowa do przeprowadzenia jej z sukcesem, dlatego warto powierzyć to zadanie specjalistom. Korzyści z ozonowania odczują również przedsiębiorcy którzy przygotowują przestrzeń np. w halach przemysłowych czy innych budynkach, a którzy muszą przestrzegać norm sanitarnych i dokonać dokładnej dezynfekcji. Ozonowanie pomieszczeń to nie tylko zalety w postaci przyjemnego zapachu, ale właśnie skuteczna i konieczna dezynfekcja w celu usunięcia toksyn, grzybów i wirusów.
O czym nie wolno zapomnieć przy ozonowaniu pomieszczeń?
Przygotowując swoje pomieszczenia pod ozonowanie nie ma się właściwie czego obawiać – ozon w postaci gazowej wpływa jedynie na bakterie, grzyby i wirusy, nie wchodząc w reakcję np. z posadzkami czy skórzanymi tapicerkami. Dla własnego spokoju można jednak zakryć je np. folią malarską, która uniemożliwi dostęp substancji do chronionych powierzchni. Ważne jest to, by zabezpieczyć przed ozonowaniem głównie urządzenia elektryczne, a najlepiej wynieść je z pomieszczenia przed rozpoczęciem rozpylania substancji. Urządzenia te są wyjątkowo czułe na ozon, przez co dostanie się jego cząsteczek pod warstwę ochronną może doprowadzić do ich zniszczenia. Warto również zadbać o sprawdzenie szczelności pomieszczenia, np. przygotowując dodatkowe zabezpieczenia okien i drzwi. Im szczelniejsze pomieszczenie, tym oczywiście większa skuteczność całej procedury! Dodatkowo ważnym aspektem pozostaje kwestia wietrzenia po ozonowaniu, które stanowi obowiązkowy element całej procedury. Dopiero po 30 minutach wietrzenia bezpieczne jest przebywanie w takim pomieszczeniu bez konieczności noszenia maseczki ochronnej.
Zaufaj profesjonalistom!
Można samodzielnie przeprowadzić ozonowanie pomieszczeń, jednak zdecydowanie nie będzie ono tak efektywne jak w przypadku kiedy dokonają tego profesjonaliści. Do rozpylenia gazowej postaci ozonu konieczne jest odpowiednie urządzenie, ochronne ubrania, maski, jak również fachowe zabezpieczenie powierzchni poddawanej ozonowaniu. To właśnie dlatego nie warto marnować czasu na samodzielne przygotowania, i zwrócić się w zamian za to o profesjonalną pomoc fachowych firm, które często świadczą usługi na terenie całego kraju. Będzie to znacznie bardziej opłacalne niż w przypadku samodzielnego podjęcia się wyzwania.