Co robi witamina C? Witamina C (kwas askorbinowy) była jedną z pierwszych odkrytych i najlepiej poznanych witamin. Mimo to wiele osób nadal uważa, że jego najważniejszym zadaniem jest zapobieganie przeziębieniom – co nie jest prawdą! Jednak witamina C pełni wiele funkcji w organizmie człowieka, a jej regularne przyjmowanie jest niezbędne do regulacji wielu kluczowych dla zdrowia procesów.
Ponieważ nie jest wytwarzany w organizmie, musi być przyjmowany z jedzeniem lub jako suplement. Szczególnie w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na tę witaminę zalecana jest ta druga. Co robi witamina C i dlaczego należy dbać o jej odpowiedni poziom w organizmie?
Najważniejsze właściwości witaminy C
Witamina C jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Większość jego pozytywnego wpływu na organizm wynika z właściwości przeciwutleniających kwasu askorbinowego. Dzięki nim witamina C jest w stanie wymiatać wolne rodniki, które powodują starzenie się komórek organizmu. Ponadto witamina ta bierze udział w syntezie lub regulacji działania różnych enzymów, hormonów i neuroprzekaźników. Substancje te nie tylko regulują procesy metaboliczne organizmu, ale także funkcje poznawcze i kognitywne.
Chociaż witamina C nie jest bezpośrednio zaangażowana w zwalczanie przeziębienia i grypy (co zostało jej przypisane), ma pośredni wpływ na reakcję organizmu na infekcje. Prawidłowy poziom witaminy C w organizmie pomaga spowolnić rozprzestrzenianie się infekcji ze względu na jej zdolność do uszczelniania naczyń krwionośnych.
Wpływ witaminy C na układ krążenia
Witamina C ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. W tym przypadku działa na kilka sposobów, regulując działanie poszczególnych elementów systemu.
Do najważniejszych cech należą:
- Wspomaga wchłanianie żelaza, odpowiada za prawidłowy poziom hemoglobiny, dzięki czemu zapobiega anemii i anemii;
- Zaangażowana w produkcję krwinek czerwonych (erytrocytów);
- Wzmacnia ściany naczyń krwionośnych;
- Ma wpływ na utrzymanie prawidłowego ciśnienia;
- Zmniejsza proces miażdżycy.
Witamina C bierze udział w procesie regulacji prawidłowego funkcjonowania układu krążenia i jest stosowana między innymi w leczeniu żylaków kończyn dolnych i hemoroidów, w profilaktyce krwawień oraz jako środek przeciwzakrzepowy.
Witamina C i prawidłowe funkcjonowanie kości i stawów
Witamina C ma zdecydowanie pozytywny wpływ na układ kostny oraz prawidłowe funkcjonowanie chrząstek i stawów. Wynika to głównie z:
- Uczestniczą w procesie syntezy kolagenu;
- Reguluje mechanizmy metabolizmu wapnia.
- Kolagen jest budulcem skóry, a także chrząstki w stawach, odpowiada za ich sprężystość i sprężystość.
- Witamina C zmniejsza objawy starzenia się stawów poprzez regulację produkcji kolagenu. Jest niezbędny w zapobieganiu odwapnieniu kości, np. w przebiegu osteopenii i osteoporozy, poprzez regulację procesu wchłaniania wapnia w organizmie.
- Ponadto wzmacnia zęby, dziąsła i zapobiega powstawaniu próchnicy ze względu na swoje właściwości antybakteryjne związane z płytką nazębną).
Witamina C w terapii przeciwnowotworowej
Witamina C jest z powodzeniem stosowana w terapii przeciwnowotworowej. Podawany w postaci infuzji w dużych dawkach razem z lekami przeciwnowotworowymi może znacznie zwiększyć ich skuteczność. Najprawdopodobniej komórki nowotworowe są niszczone znacznie wydajniej dzięki działaniu antyrodnikowemu i przeciwutleniającemu. Ponadto kwas askorbinowy zwiększa aktywność limfocytów T i B zaangażowanych w zwalczanie patogenów i eliminację komórek nowotworowych.
Istotny w tym kontekście jest również fakt, że witamina C wzmacnia naczynia krwionośne uszkodzone przez chemioterapię u pacjentów. Wykazano również, że wysokie dawki witaminy C mogą zmniejszać skutki uboczne, takie jak nudności, wymioty i osłabienie spowodowane podawaniem cytostatyków.
Kosmetyczne zastosowania witaminy C
Witamina C ma zastosowanie nie tylko w medycynie, ale również w kosmetyce. Występuje w wielu kremach, balsamach do ciała i preparatach ze względu na swoje właściwości odmładzające i rozjaśniające. Kosmetyki wykorzystują zdolność witaminy C do usuwania wolnych rodników, które wpływają na starzenie się skóry. Ponadto, wzmacniając ściany naczyń włosowatych, zmniejsza problemy cery naczynkowej oraz likwiduje sińce i cienie pod oczami.
Maści i kremy zawierające witaminę C można stosować również w przypadku przebarwień skóry spowodowanych nieprawidłowym odkładaniem się melatoniny. Zmiana ta może być związana z działaniem niektórych hormonów (np. podczas ciąży) lub ogólnym starzeniem się organizmu (tzw. plamy starcze). Dzięki formule zawierającej witaminę C skóra staje się bardziej promienna, rozświetlona i widocznie pełna witalności.
Podsumowując – to, co witamina C robi z organizmem jest naprawdę nieocenione. Chociaż nie jest to antidotum na przeziębienie lub grypę, jest przydatne w zapobieganiu i leczeniu wielu poważnych dolegliwości. Ponadto prawidłowy poziom witaminy C w organizmie jest przekształcany w jej prawidłowe funkcjonowanie poprzez regulację wydzielania hormonów i enzymów oraz metabolizm komórek