Z problemem alkoholizmu mierzy się w naszym kraju wiele tysięcy osób. Uzależnienie takie potrafi mieć bardzo destrukcyjny wpływ na ludzki organizm. W związku z tym, osoby które borykają się z nadmiernym spożywaniem alkoholu i chcą, aby funkcjonowanie ich organizmu się poprawiło, powinny pomyśleć o zastosowaniu detoksu alkoholowego. Detoks alkoholowy jest to nic innego, jak swoisty zabieg o charakterze medycznym, charakteryzujący się przede wszystkim tym, że podczas jego zastosowania zostają usunięte szkodliwe substancje z układu krwionośnego. Podczas przeprowadzania procesu detoksykacji alkoholowej zostają wykorzystane do otrucia najczęściej witaminy z grupy B, sole mineralne, jak również elektrolity.
Kiedy najlepiej jest przeprowadzić detoks alkoholowy?
Nadmierne spożywanie alkoholu wiąże się z wieloma negatywnymi skutkami dla naszego organizmu. W większość przypadków, osoby które zażywają alkohol systematycznie nie jest w stanie sami poradzić sobie z tym problemem. Dlatego, aby móc odstawić tę używkę, ważne jest zastosowanie detoksu alkoholowego, ponieważ jego wpływ będzie przyczyniał się do znaczącego zniwelowania objawów odstawienia. Zaleca się, aby detoks alkoholowy został przeprowadzony przede wszystkim w sytuacji, gdy osoba uzależniona od alkoholu nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z głodem alkoholowym. Istotne jest jednak, aby odtrucie alkoholowe zostało przeprowadzone w sposób odpowiedni w warunkach klinicznych, czyli w profesjonalnych ośrodku leczenia uzależnień. Detoks alkoholowy daje gwarancję możliwość przywrócenia odpowiedniego funkcjonowania gospodarki metabolicznej naszego organizmu, jak również przyczynia się w dużej mierze do nabrania sił do dalszej terapii antyalkoholowej. Zastosowanie detoksu jest bardzo istotne z wielu przyczyn, a przede wszystkim dlatego, że niweluje on objawy odstawienia, do których można zaliczyć w szczególności takie kwestie jak: napady lęku oraz napady agresji, zaburzenia rytmu snu, bóle serca, jak również rozdrażnienie oraz omamy, czyli majaczenie alkoholowe. Im wcześniej zastosowany zostanie detoks alkoholowy, tym o wiele większe szanse na znacznie szybsze wyjście z nałogu.
Zobacz koniecznie:
Jaka jest cena detoksu alkoholowego?
Jeżeli chodzi o koszt przeprowadzenia detoksu alkoholowego to należy przede wszystkim zaznaczyć to, iż detoksykacja alkoholowa jest w pełni refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W związku z tym alkoholik zgłaszający chęć podjęcia się detoksykacji alkoholowej nie ponosi z tego tytułu jakichkolwiek kosztów. Natomiast, jeżeli osoba uzależniona od alkoholu chciałaby podjąć się detoksykacji w prywatnej placówce to wtedy koszty wynikające z takiego leczenia nie są pokrywane przez NFZ. W takiej sytuacji należy liczyć się z kosztem w wysokości około 1000 złotych za tygodniowy pobyt w placówce specjalizującej się w leczeniu uzależnień. Jest to cena orientacyjna, ponieważ większość placówek odwykowych świadczących swoje usługi na terenie Polski nie chce ujawniać publicznie swojego cennika. Dlatego warto zadzwonić do danego ośrodka, aby uzyskać precyzyjną informację co do kosztów pobytu i leczenia odwykowego.
Czy leczenie alkoholika bez jego zgody jest możliwe?
Leczenie alkoholizmu jest wyłącznie wtedy skuteczne, jeżeli osoba uzależniona faktycznie chce wyjść z nałogu. Natomiast istnieje możliwość, aby skierować taką osobę na leczenie, również bez jej zgody. Aczkolwiek w takiej sytuacji potrzebne będzie postanowienie sądu o skierowaniu takiej osoby do specjalistycznej placówki odwykowej. Najczęściej dzieje się tak, gdy osoba uzależniona od alkoholu przejawia agresję w stosunku do osób najbliższych. Natomiast nie jest to jedyną przesłanką, którą kieruje się sąd podczas przymusowego kierowania osoby uzależnionej na detoks.
Czy przeprowadzenie szybkiego detoksu alkoholowego jest bezpieczne dla zdrowia człowieka?
Przeprowadzenie szybkiego detoksu alkoholowego jest marzeniem nie jednego alkoholika. Natomiast w praktyce nie jest to takie proste. Osoba borykająca się z problemem alkoholowym powinna wiedzieć, że detoksykacja organizmu od alkoholu nie jest tożsama z samym aplikowaniem kroplówek. Otóż, należy pamiętać przede wszystkim o tym, że detoks alkoholowy powinien trwać minimum 7 dni. Bynajmniej to właśnie takie kryterium zostało przyjęte przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Natomiast, za każdym razem długość trwania detoksu alkoholowego powinien zostać ustalony indywidualnie z osobą uzależnioną. Długość detoksu zależy przede wszystkim od stadium zaawansowania choroby alkoholowej, ale również od poziomu toksyn we krwi oraz od stanu psychicznego i fizycznego danego pacjenta.
Dlaczego ludzie tak szybko uzależniają się od alkoholu?
Uzależnienie od alkoholu jest problemem społecznym. Ludzie sięgają po alkohol często nie mają świadomości, kiedy granica między towarzyskim spożywaniem, a uzależnieniem została zatarta. Wiele osób decyduje się na spożywanie alkoholu z powodu takiego jak: problemów w pracy, braku pewności siebie, jak również chęci poprawy swojego samopoczucia.