Transport drogowy składa się z różnego rodzaju naczep przystosowanych do przewozu różnych produktów. Królują proste skrzyniowe naczepy firanki, chłodnie oraz platformy, nazywane często autolawetami i dostosowane do przewozu samochodów. To właśnie za pomocą lawet można dostarczać do klientów łodzie, auta i domki, a nie obejdzie się bez lawety również pomoc drogowa. Czy jednak standardowa autolaweta zawsze zapewnia dostateczną ładowność? Czy istnieją sposoby, by tę ładowność zwiększyć?
Co to jest laweta i autolaweta?
To, co charakteryzuje każdy drogowy pojazd silnikowy jest umiejętnością przemieszczania się samodzielnie po drogach. Jednakże jako maszyny ulegają awariom, a zdarzają się również wypadki na drogach. To właśnie wtedy do przemieszczenia takiego niesprawnego pojazdu wykorzystywana jest autolaweta, a w celu sprawnego usunięcia pojazdu z jezdni, lawety wyposażone są we wciągarki oraz podjazdy. Za lawetę uznaje się również wszelkiego rodzaju platformy, na których można przewieźć np. domek letniskowy, czy holenderski albo kontener mieszkalny. Lawety używane są również do przewozu łodzi i w wielu innych przypadkach.
Lawety – drogowy sprzęt wielozadaniowy
Autolaweta nie musi służyć tylko do zbierania z ulic uległych wypadkom albo sprawnemu przeciwdziałaniu skutkom awarii aut. Tego rodzaju platformy, ale już o znacznie większych gabarytach i pojemnościach wykorzystywane są również do przewozu aut nowych, np. z fabryk do salonów samochodowych. Jest to opłacalny sposób dostarczania samochodów do dealerów samochodowych i salonów i to przynajmniej z kilku powodów. Przede wszystkim do przewozu bezpośredniego zatrudniany byłby kierowca, zużywane byłoby paliwo i podzespoły nowego auta, a na liczniku widniałby przebieg, gdy klient w salonie oczekuje samochodu w pełni nieużywanego. Ponadto podczas takiego transportu auto mogłoby ulec wypadkowi, a nawet najmniejsza stłuczka wykluczyłaby taki sprzęt ze sprzedaży.
Co równie ważne, bardzo istotna jest tutaj także pojemność autolawety. Przy możliwości jednorazowego załadowania kilku lub nawet kilkunastu aut na jeden transport wzrasta skuteczność logistyki przedsięwzięcia. Wówczas podczas jednego transportu można dostarczyć konkretną ilość aut w jedno miejsce albo równie dobrze rozwieźć auta w kilka miejsc, a używając jednego transportu. Auto lawety dotyczą wyłącznie samochodów i są do ich przewozu odpowiednio przystosowane, ale już ogólne platformy drogowe niekoniecznie. Tego rodzaju duże platformy-lawety są bardzo często używane do przewozu innych towarów. Na platformach, często uzbrojonych w dźwigi, przewozi się kostkę brukową, różnorakie maszyny o dużych gabarytach, kontenery mieszkalne, a nawet gotowe domki holenderskie, czy przyczepy kempingowe. Przy tym ostatnim przykładzie często ucieka się do pomocy firm oferujących wynajem lawety i mogą to zrobić zarówno dokonujący zakupu, jak i sprzedający taką przyczepę. Chodzi bowiem o to, że obecnie istnieje forma zakupu z dostawą pod wskazany adres, a w odniesieniu do aut, czy właśnie przyczep kempingowych jest to forma odbioru coraz częściej stosowana, wręcz modna. Nie jest to przy tym wynik jedynie mody, czy lenistwa ze strony zakupujących towar, ale wynik pragmatyzmu a często również niemożności samodzielnego odebrania takiej przyczepy. Masa niektórych z nich wyklucza możliwość holowania przyczepy przez posiadane aktualnie auto i wówczas może w takich wypadkach pomóc tylko wypożyczalnia lawet, które często można wypożyczyć z firmową obsługą.
Autolawety dla pomocy drogowej i nie tylko – jak zwiększyć ładowność?
Standardowym wyposażeniem pomocy drogowej jest autolaweta, koniecznie uzbrojona w wyciągarkę. Laweta musi mieć również odpowiednią ładowność i czasami pojawia się w takich sytuacjach problem. Czy można go jakoś zniwelować? Awarie, zdarzenia drogowe włącznie z wypadnięcie z drogi powodują niezdatność samochodu do dalszej jazdy. Wówczas wzywana jest pomoc drogowa, która przybywa z lawetą i za pomocą wciągarki niesprawne auto ląduje na lawecie. Ułatwia to sprawne usunięcie z jezdni blokujący ruch pojazd i odwiezienie go do miejsca naprawy lub oględzin. Co jednak w sytuacji, gdy auto jest zbyt ciężkie, np. jest to bus? Czy można zwiększyć ładowność autolawety nie wchodząc przy tym w konflikt z przepisami? Okazuje się, że można, ale niezbędna jest do tego celu dodatkowa oś, czyli rodzaj specjalnej przyczepy. Taka przyczepa umożliwia rozłożenie ciężaru na większej powierzchni, co pozwala uzyskać nawet 700 kg więcej ładowności autolawety i bezpiecznie przewozić cięższe auta. Obecnie każda licząca się wypożyczalnia autolawet ma na stanie autolawety z dodatkową osią.
Autolawety fabryczne mają ograniczenia i jest to zrozumiałe, dlatego próba przewożenia na takiej lawecie zbyt ciężkiego auta może się skończyć zarówno konfliktem z prawem, jak i uszkodzeniem nietaniej przecież autolawety. Warto się nad tym zastanowić i jeżeli nie posiadamy dodatkowej przyczepy z osią do rozłożenia ciężaru, to trzeba ją kupić albo skorzystać z usług wypożyczalni.