Z roku na rok rośnie popularność jazdy konnej. Jak grzyby po deszcze wyrastają nowe szkółki jeździectwa, licznie organizowane są zawody i pokazy a zawody typu Cavaliady przyciągają tysiące fanów. Skąd wynika ten fenomen? Rośnie liczba osób, które przekonują się, że jazda konna jest przyjemnością dostępną dla każdego, nie tylko dla osób posiadających dużo pieniędzy. Dodatkowo można uprawiać ją niezależnie od pory roku i panującej na zewnątrz aury.
Coraz częściej jeździectwo konne wykorzystywane jest turystyce i rekreacji oraz lecznictwie. Powoduje to, że konie wracają do mody. Rosnąca liczba jeźdźców amatorów, powoduje również wzrost liczby profesjonalistów czyli ludzi uprawiających sportowe odmiany jeździectwa konnego. Przecież jazda konno to nie tylko wczasy w siodle czy też wycieczki po lesie, ale również oglądane przez tysiące fanów pokazy, zawody skoków, konkursy ujeżdżenia czy też wyścigi. Warto, więc poznać historię jeździectwa, sprzęt jaki jest potrzebny do tego sportu a także konkurencje sportowe.
Historia jeździectwa
Konie od zawsze towarzyszą ludzkości, Nasz wspólna historia liczy sobie przynajmniej kilka tysięcy lat. Według wielu antropologów, konie były jednymi z pierwszych zwierząt, które zostały udomowione przez człowieka. Pierwsze dowody na to pochodzą z około 2000 lat przed naszą erą i znalezione zostały wśród ludów zamieszkujących Azję Mniejszą czy też Mezopotamię. W kolejnych tysiącleciach konie towarzyszyły człowiekowi w każdym aspekcie życia. Służyły jako pomoc przy pracach wykonywanych w gospodarstwie rolnym oraz były podstawowym środkiem transportu w średniowieczu. Nie można zapomnieć o ich znaczącym udziale w działaniach wojennych. Wiele nacji Swoją potęgę zbudowało dzięki rozbudowanej kawalerii konnej. Pierwsze sygnały o wykorzystywaniu ich w dziedzinach sportowych pojawiły się już w starożytności. Na starożytnych igrzyskach wiele czasu i miejsca przeznaczono na różnego rodzaju zawody jak wyścigi konne, wyścigi rydwanów czy też skoki przez przeszkody. Zwycięski koń był wyróżniany na równi ze Swoim jeźdźcem. W kolejnych stuleciach rola jeździectwa konnego ulegała zmianie, coraz mniej były wykorzystywane w pracach i na polach bitwy a coraz częściej stawały się obiektem hobby, zwłaszcza wśród arystokratycznych sfer. Obecnie obserwujemy duży powrót konia do mody, jednak w bardzo zmienionej roli.
Sprzęt do jeździectwa
Żeby w pełni cieszyć się jazdą konną a przy tym czuć się bezpieczni należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Najważniejszą częścią obowiązkowego stroju jeździeckiego jest nakrycie głowy tzw. toczek, który wykonany jest ze sztywnego plastiku i pokryty aksamitem. Należy zakupić również wysokie buty oraz bryczesy czyli spodnie bez szwów po wewnętrznych stronach nogawek wyposażone w specjalne wzmocnienia na wysokości kolan. Ważnym elementem ubioru są także rękawiczki chroniące przed uszkodzeniem dłoni.
Nie tylko jeździec musi być odpowiednio ubrany, również konie mają swoje elementy ubiory.
Najważniejszym jest oczywiście ogłowie dla konia czyli uzda, która składa się z wędzidła i zestawu skórzanych pasków. Całość zakładana jest na końską głowę i połączona jest z wodzami. Oczywiście nie będzie jazdy bez dobrego siodła, od wyboru odpowiednie zależy Nasza przyjemność z jazdy. Mocowane jest ono na końskim grzbiecie za pomocą popręgu, a jego ważnym elementem są strzemiona, w które jeźdźcy wkładają stopy. Sprzęt, który należy zakupić dla konia różni się w zależności od celu jazdy. I tak konie używane do wyścigów oraz skoków przez przeszkody po twardej nawierzchni otrzymują specjalne podkowy, zimą lub przy bardzo trudnych warunkach do podków wkręca się hacele. Konie sportowe często otrzymują również skórzane ochraniacze na pęciny lub specjalne kalosze, które zakładane są na kopyta. Jeździectwo konne wymaga odpowiedniego sprzętu, warto jest więc wcześniej zapytać ekspertów o radę w kwestii zakupu. Zakup odpowiednich butów czy też dobrego siodła znacznie poprawi przyjemność z jazdy.
Dyscypliny jeździectwa konnego
Przekrój fanów jeździectwa konnego jest bardzo szeroki. Znajdują się tam zarówno osoby jeżdżące hobbystycznie, dla celów leczniczych jak i wyczynowcy startujący w zawodach. Wśród konnych konkurencji sportowych najpopularniejsze są skoki przez przeszkody. Jest to najczęściej pokazywana w telewizji konkurencja konna. Polega na pokonywaniu specjalnie stworzonych torów, w taki sposób by nie spadły belki. Dyscyplina ta wymagająca jest zarówno dla jeźdźca jak i konia. Wymaga dużych umiejętności jeździeckich, dużej sprawności fizycznej i zgrania człowieka z koniem. Drugą bardzo popularną dyscyplina są wyścigi konne. Bardzo popularne na Wyspach Brytyjskich zawody przyciągają tysiące ekspertów, a ich zakłady cieszą się nie mniejsza popularnością. Warto wyróżnić jeszcze kilka innych dyscyplin jak konne rajdy długodystansowe, Wszechstronny Konkursy Konia Wierzchowego, ujeżdżanie i woltyżerka oraz powożenie i treining. W zasadzie każdy jest w stanie znaleźć odpowiednią dyscyplinę dla siebie.