Niewygodne obuwie – co zrobić jak buty obcierają z tyłu?

Niewygodne obuwie - co zrobić jak buty obcierają z tyłu?

Buty obcierające pięty z tytułu to koszmar, który nie tylko uprzykrza nam życie, ale przede wszystkim zagraża powstaniem trudno gojących się ran i pęcherzy. Długotrwałe chodzenie w niewygodnych, zbyt ciasnych butach może prowadzić do poważnych i nieodwracalnych deformacji stóp. Dlatego problemu tego nie powinno się lekceważyć, licząc że z czasem buty na pewno same się rozbiją. W wielu przypadkach, rzeczywiście w miarę chodzenia buty ulegają rozciąganiu i dopasowują się do nogi. Jednak, nie wszystkie materiały są podatne na rozciąganie, tak więc lepiej od razu wymienić parę na większy rozmiar lub zastosować jeden ze sposobów rozbijania obuwia. Dlaczego buty obcierają z tyłu? Co zrobić w takim wypadku? Czy istnieją domowe sposoby na obcierające z tyłu buty?

Przyczyny obtarć

Niewygodne obuwie - co zrobić jak buty obcierają z tyłu?Do najpowszechniejszych przyczyn obtarć tylnej części pięty należy niewłaściwe dopasowanie butów do rozmiaru stopy. Często kupujemy obuwie zbyt ciasne lub zbyt obszerne. Dzieje się tak zarówno w przypadku zakupu butów przez sklepy internetowe, jak i tradycyjną metodą. Jeżeli przymierzamy buty rano, kiedy stopa nie jest jeszcze zmęczona i opuchnięta, to może się zdarzyć, że w efekcie wybierzemy but, który będzie nas uciskał. Dlatego przymiarki i zakupy butów powinno się robić po południu lub wieczorem. Przyczyną obtarć może być jednak nie tylko zbyt ciasny but, ale również za luźny. Stopa wówczas nie ma należytego podparcia, a starając się go znaleźć w trakcie ruchu, ociera o tył buta. Kolejną przyczyną obtarć może być niewłaściwe wykonanie buta lub twardy, nieelastyczny materiał, którym jest wyścielona część z tyłu pięty.

Jak poradzić sobie z obcierającym butem?

Jeżeli nie ma możliwości wymiany lub zwrotu obuwia, albo nie chcemy tego robić, pozostają inne sposoby zaradzenia problemowi. Pierwszym jest udanie się do szewca i zlecenie rozbicia buta. Można też próbować samodzielnie poradzić sobie z obcierającymi butami. Oto kilka sprawdzonych metod:

Zakup prawideł do rozciągania obuwia

Alternatywą dla skorzystania z usług szewca jest zakup prawideł do rozciągania butów. Na rynku jest dostępnych wiele propozycji prawideł wykonanych z drewna lub plastiku. Poza funkcją rozciągania i dopasowywania obuwia do stopy, spełniają one także rolę pielęgnacyjną, gdyż zapobiegają deformacjom obuwia i przedłużają ich żywotność. Taka inwestycja jest zasadna zwłaszcza w przypadku osób z delikatnymi stopami, często ulegającymi obtarciom. Raz dokonany zakup prawideł będzie się świetnie sprawdzał przez lata i służył każdorazowo w razie nabycia zbyt ciasnego obuwia.

Zakup miękkich zapiętek

W sytuacji jeśli przyczyną otarć nie jest zbyt ciasny but, ale twarda wyściółka, rozwiązaniem może być zakup miękkich zapiętek. Przykleja się je do tylnej ścianki buta, tak aby nie ślizgały się. Można wybierać wśród różnych materiałów i kolorów, włącznie z wersją bezbarwną. Najczęściej zapiętki wykonane są ze skóry, silikonu lub filcu. Czasami występują w wersji łączonej jako 2 w 1 tj. zapiętka i podpiętka. Chronią wówczas przed otarciami nie tylko tył, ale i spód stopy.

Stosowanie plastrów ochronnych

Plaster ochronny jest najprostszym sposobem radzenia sobie z problemem obcierających butów. Plastry na odciski dostępne są w różnych wersjach i odcieniach (m.in. cieliste, przeźroczyste). Można zdecydować się na plastry o działaniu nawilżającym lub zawierające substancje łagodzące oraz wspomagające leczenie ran (np. kwas salicylowy). Wadą plastrów jest konieczność ich ciągłej wymiany oraz to, że w trakcie chodzenia mogą się obsuwać.

Spray lub pianka do rozciągania obuwia

Specjalistyczne spraye do rozciągania obuwia powodują, że skóra wyściełająca but od środka pod jego wpływem staje się bardziej elastyczna. Produkt jest bardzo łatwy w użyciu. Wystarczy nim od zewnątrz spryskać but w miejscach ucisku, a następnie włożyć obuwie i chodzić w nim przez przynajmniej 30 minut. Przed zastosowaniem preparatu zawsze trzeba sprawdzić na małym fragmencie, czy nie powoduje odbarwień skóry.

Chodzenie po domu w grubych skarpetach

Rozciąganie butów przy użyciu grubych skarpet jest najskuteczniejsze w przypadku obuwia skórzanego, które łatwiej poddaje się formowaniu. Spędzając czas w domu można próbować rozchodzić obuwie. Jest to o tyle dobra metoda, że zawsze można dać stopie odpocząć, ściągając na chwilę niewygodne buty. Aby skóra łatwiej się rozciągała, przed całym zabiegiem warto zmoczyć ją od środka wilgotną ściereczką (może być nasączona alkoholem) lub rozgrzać ciepłym strumieniem suszarki. Można też włożyć na stopy skarpetki zamoczone wcześniej w wodzie.

Rozpychanie butów gazetami

Wykorzystywanie do rozpychania butów gazet jest znane od wielu lat. To sposób zarówno na rozciąganie obuwia, jak i na jego przechowywanie. Dzięki upchanym do wnętrza gazetom buty nie ulegają odkształceniom. Przed użyciem gazet do rozciągania zbyt ciasnych butów warto je wcześniej nasączyć wysokoprocentowym alkoholem (np. spirytus lub denaturat). Trzeba tu jednak pamiętać, aby nie używać gazet kolorowych, bo mogą zafarbować wyściółkę buta.