Piaskowanie to specjalistyczna obróbka strumieniowo-ścierna, która służy do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni. W procesie tym uczestniczą piaskarka oraz ścierniwo (np. stalowy śrut, garnet). Piaskowanie ścian to specjalistyczna usługa, która wykorzystywana jest przede wszystkim jako etap wstępny przed malowaniem. Poza dokładnym czyszczeniem i wygładzeniem powierzchni, piaskowanie karoserii pozwala pozbyć się rdzy. Jaki sprzęt jest niezbędny do prawidłowego piaskowania kamienia? Z pewnością piaskarka, ale jaki model wybrać?
Jakie zastosowanie ma piaskowanie?
Piaskowanie to procedura, która znajduje szerokie zastosowanie. Służy do oczyszczania konstrukcji stalowych i murów, a także tworzenia napisów na szkle. Najczęściej jednak służy do usuwania korozji na karoserii, felgach czy podwoziu. W ten sposób ich powierzchnia przygotowywana jest do malowania. W procesie czyszczenia stosowane jest specjalne ścierniwo, które pod wpływem ciśnienia lub sprężonego powietrza, usuwa stare powłoki lakiernicze. Nowoczesne zakłady stosują piaskarki ciśnieniowe lub kabinowe. Oba sprzęty są drogie. Aby zaoszczędzić na wydatkach na sprzęt, można stworzyć własny zestaw, na który składa się: wydajny kompresor, pistolet i zbiornik. Tego rodzaju rozwiązanie znajduje zastosowanie przede wszystkim do domowego użytku.
Czym kierować się przy zakupie sprężarki?
Aby sprofesjonalizować piaskowanie, należy postawić na specjalistyczny sprzęt. Podstawowy sprzęt może kosztować nawet kilka tysięcy, ale wciąż nie jest uznawany za produkt wysokiej klasy. Czasami warto przemyśleć zlecenie piaskowania podmiotom zewnętrznym, zamiast inwestycji we własny sprzęt. Decydując się jednak na zakup własnej piaskarki, warto zadać sobie kilka pytań. Po pierwsze: co chcemy piaskować? Odpowiadając na tak postawione pytanie, możemy dopasować urządzenie. W przypadku piaskowania mniejszych elementów, wystarczy urządzenie z niewielkim pojemnikiem na ścierniwo. Natomiast, gdy mamy w planach profesjonalne piaskowanie, to niezbędny jest zakup urządzenia o większym zbiorniku, które pracuje wydajnie.
Jaki kompresor wybrać?
Kompresor jest podstawą zestawu do piaskowania. Małe sprężarki są niewydajne. Właściwe urządzenie powinno charakteryzować się zbiornikiem o pojemności nie mniejszej niż 200 litrów. Znaczenie ma także jego wydajność, która określana jest w litrach na minutę. Aby pracować profesjonalnie, należy wybrać wydajność na poziomie 4–5 m3/min, co daje 4000–5000 l/min. Kompresory tego rodzaju kosztują nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Kolejnym elementem jest ciśnienie, które powinno wynosić 6–8 barów. Decydując się na kompresor o wydajności ok. 500 l/min, warto zdawać sobie sprawę, że cały zabieg będzie dłuższy. Niestety metoda nie sprawdza się w przypadku pomalowanych proszkowo felg.
Jaki pistolet do piaskowania wybrać?
Oprócz kompresora duże znaczenie ma pistolet. W porównaniu do sprężarki, koszt jest znacznie mniejszy, ponieważ wynosi około 100 zł. Wybierając pistolet, należy zwrócić uwagę na kluczowe parametry: zapotrzebowanie na powietrze, pojemność zbiornika, rozmiar dyszy i materiał, z którego jest wykonana. Większy zbiornik zmieści więcej ścierniwa. Natomiast pistolet należy dopasować do kompresora. Podsumowując, podstawą dobrego sprzętu do piaskowania jest wydajny kompresor. Profesjonalne zakłady, które odpłatnie zajmują się tymi usługami, dysponują sprzętem za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Najczęściej wykorzystują kompresory śrubowe. Wielkość sprężarki uwarunkowana jest przede wszystkim od zakresu planowanych prac. Aby sprostać swoim planom, najlepiej zainwestować w sprężarkę, która gwarantuje wydajność na poziomie 4000-5000 l/min, co pozwala pomieścić co najmniej 2000 litrów powietrza. W takim przypadku gwarantuje również utrzymanie powietrza o ciśnieniu w granicach 6 barów. Taki kompresor jest najbardziej wydajny i zapewnia skuteczną pracę. Po pierwsze pozwala dokładnie wyczyścić obrabianą powierzchnię. Po drugie przygotować do dalszej obróbki. Piaskarka nadaje się do czyszczenia różnych powierzchni, przede wszystkim w branży motoryzacyjnej: felg, karoserii, ale również innych elementów stalowych czy usuwania starych powłok lakieru. Wybór sprężarki o małej pojemności może okazać się nie tylko nietrafiony, ale również kosztowny. Mimo że cena początkowa jest znacznie niższa niż profesjonalnego sprzętu. Pozyskany dzięki niej efekt końcowy nie jest jednak zadowalający. Co więcej, urządzenie, które obrabia dużą i problematyczną powierzchnię może się po prostu zepsuć. W związku z tym pozostają dwa alternatywne rozwiązania. Oprócz zakupu droższego, ale bardziej wydajnego urządzenia, można skonstruować własny sprzęt. W tym celu warto mieć jednak podstawową wiedzę w zakresie działania urządzeń i metodyki ich pracy. Znaczenie mają także parametry poszczególnych urządzeń. Jeśli takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, piaskowanie można zlecić profesjonalistom. Jeśli czyszczenie nie jest potrzebne regularnie, to wydaje się to najbardziej korzystną opcją.