Powiększanie biustu to zdecydowanie jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. O wstrzyknięciu implantu marzy wiele kobiet, które nie do końca są zadowolone z wielkości czy kształtu swojego biustu. I chociaż korzyści takiego zabiegu są bardzo duże, to wciąż poważna operacja – z tego względu trzeba się do niej dobrze przygotować, a także rozważyć wszystkie plusy i minusy.
Przygotowania do zabiegu
Nie wszystkie kobiety mogą pozwolić sobie na przeprowadzenie operacji biustu. Nie jest to nawet kwestia wysokiej ceny (kilkanaście tysięcy złotych), ale przede wszystkim zdrowotna. Wszczepianie implantów to poważna, inwazyjna operacja, wykonywana pod narkozą. Z tego względu zabieg można przeprowadzić wyłącznie na zupełnie zdrowej osobie – wyklucza to więc te kobiety, które borykają się z przewlekłymi chorobami. Operację wykluczają także dolegliwości związane z samymi piersiami, na przykład torbiele.
Jeszcze przed ustaleniem daty zabiegu należy poddać się serii badań, które zadecydują, czy stan zdrowia pozwala na przeprowadzenie operacji. Istotna jest chociażby prawidłowa krzepliwość krwi, liczba płytek krwi, których niedobór znacznie spowalnia gojenie się rany. Oczywiście poza standardową morfologią niezbędne jest przeprowadzenie mammografii czy USG piersi.
Proces rekonwalescencji po operacji
Zazwyczaj po operacji w szpitalu zostaje się jeszcze przez około dwa dni, jako że w tym czasie należy dokonać pierwszej zmiany opatrunku – podczas której można zaobserwować pierwsze rezultaty. Szwy zdejmuje się po dwóch tygodniach od operacji, a przez kolejne półtora miesiąca konieczne jest noszenie biustonosza przez cały czas, tak żeby implanty odpowiednio się usytuowały. Na ten okres należy zupełnie zrezygnować z ćwiczeń fizycznych, dźwigania i nie przeciążać się. Na półtora miesiąca należy całkowicie zrezygnować z uprawiania sportu. Po dwóch tygodniach od przeprowadzenia operacji można wrócić do dziennej rutyny, o ile będzie się na siebie przez cały czas uważać.
Rodzaje plastyki piersi
Co ciekawe, obecny poziom zaawansowania medycyny pozwala na czasowe powiększenie piersi. Jest to wciąż nowy zabieg, mniej inwazyjny od standardowego, ponieważ zamiast implantów używa się kwasu hialuronowego. Zależnie od różnych czynników (wieku, stanu zdrowia, aktywności fizycznej, itp.) efekt może utrzymać się nawet do dwóch lat i szczególnie dobrze wygląda w przypadku niwelowania asymetrii piersi. Również, powiększanie piersi z pomocą kwasu hialuronowego najlepiej sprawdza się w przypadku przejścia o jedną miseczkę w górę – na przykład z B na C. Niestety, zabieg kosztuje równie dużo, co „tradycyjne” powiększenie biustu (około 15 tysięcy) i istnieje dużo przeciwskazań do wykonania go, w tym choroby tarczycy, nerek, karmienie piersią czy podwyższone ryzyko zachorowania na raka piersi.
Operacje plastyczne biustu to nie tylko powiększanie piersi. Wiele kobiet decyduje się na redukcję asymetrii, podniesienie piersi czy wręcz przeciwnie – zmniejszenie biustu. Wszystkie z tych zabiegów wykonuje się przy znieczuleniu ogólnym, jako że są one mocno inwazyjne. Te zabiegi są z reguły około połowę tańsze od wszczepiania implantów, a przesłanki do przeprowadzenia ich występują w konkretnych sytuacjach i z reguły sprzyjają poprawieniu stanu zdrowia – na przykład zarówno asymetryczne piersi jak i za duże mogą doprowadzić do poważnych problemów z kręgosłupem.
Operacje piersi dla mężczyzn
Chociaż plastyka biustu to zabieg w większości wykonywany u kobiet, istnieją zabiegi przeznaczone specjalnie dla mężczyzn. Jeden z nich to ginekomastia – zabieg powiększania jednego lub obu gruczołów sutkowych. Ginekomastia nie ma podłoża nowotworowego, mimo że polega przede wszystkim na rozroście tkanek. Mimo że szacuje się, że problem ten może pojawiać się na pewnym etapie życia nawet u połowy mężczyzn, jest on często ignorowany, jako że często konieczność plastyki biustu u mężczyzn wiąże się ze wstydem.
Dużo kobiet nie decyduje się na implanty, ponieważ panuje przekonanie, że po wstrzyknięciu ich nie można karmić piersią. To mit, niemający wiele wspólnego z rzeczywistością. Tak naprawdę jedynie w przypadku źle przeprowadzonej operacji wszczepienia implantów istnieje ryzyko powikłań niepozwalających na karmienie w sposób naturalny. Przy dobrze wykonanej operacji taka obawa nie ma potwierdzenia w rzeczywistości; implanty zostają umieszczone za gruczołem piersiowym, dzięki czemu pozostaje on nienaruszony.
Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się, dlaczego tak naprawdę decydujemy się na zabieg. Jeżeli lubimy swoje piersi, a chęć powiększenia ich wynika z czyichś oczekiwań, również kulturalno-społecznych, wówczas wszczepienie implantów nie jest dobrym pomysłem. Poddaj się operacji wyłącznie dla siebie i własnego zadowolenia – w przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz tego w przyszłości żałować.