Jeśli pierwszy raz kupujesz komputer dla graczy możesz czuć się nieco przytłoczony. Dlatego wykorzystaj te wskazówki.
Procesor
Jest to centralna jednostka przetwarzania komputera. Jest zasadniczo mózgiem Twojego systemu komputerowego. Wykonuje wszelkie zadania logiczne i zajmie się sortowaniem informacji w sposób jak najbardziej efektywny. Poszczególne marki procesorów różnią się typem gniazda procesora. Typy gniazda to po prostu “kształty” Twojego procesora i to, jak zmieści się na płycie głównej. Musisz poznać typ procesora, abyś mógł kupić kompatybilną płytę główną. Musi mieć odpowiedni typ gniazda. Gniazdo zapewnia interfejs elektryczny i kontakt z procesorem. Liczba rdzeni odnosi się do liczby niezależnych rzeczywistych procesorów (każdy nazywany jest rdzeniem). Pozwalają odczytać i wykonać instrukcje programu. W zależności od gier, w które grasz. Niektóre są w stanie wykorzystać więcej rdzeni. Możesz sprawdzić swoje gry, czy wspierają obsługę “wielordzeniową”. Jeśli nie masz pewności, sprawdź na stronie gry lub zapytaj na forum, lub Facebooku. Najnowocześniejsze gry będą teraz obsługiwać wiele rdzeni. Zwróć także uwagę na częstotliwość pracy. Zasadniczo im wyższa częstotliwość danego procesora, tym szybciej. Częstotliwości są mierzone w hercach. Pamięć podręczna (L1, L2, L3) są używane przez procesor w celu skrócenia średniego czasu potrzebnego na uzyskanie dostępu do pamięci. Kiedy procesor musi odczytać/zapisać w pamięci głównej, najpierw sprawdza się pamięć podręczną dla danych. Są to różne poziomy pamięci podręcznych, które tymczasowo przechowują dane pomiędzy procesorami. Zmniejsza to opóźnienie między tym, co ma zrobić procesor, a tym, kiedy faktycznie to robi. Wybierając procesor dla swojego komputera dla graczy, pamiętaj o pamięci podręcznej. Wybierz procesor z większą pamięcią podręczną.
Sprawdź koniecznie:
-
- akcesoria komputerowe sklep internetowy https://vobis.pl/komputery/akcesoria-komputerowe
- komputer https://vobis.pl/komputery
- dell https://vobis.pl/laptopy/notebooki/dell
Moc cieplna może nie mieć większego znaczenia przy wyborze procesora do gier komputerowych. Moc obliczeniowa cieplna określa, ile watów ciepła może zostać rozproszonych bez przekraczania maksymalnej temperatury złącza procesora komputera. Będzie to zazwyczaj największa moc obliczeniowa procesora podczas uruchamiania większości aplikacji. To może być decydującym czynnikiem dla tych, którzy próbują zminimalizować zużycie energii lub rozpraszanie ciepła w mniejszych obudowach.
Bardzo ważne jest też chłodzenie CPU. Przy zakupie procesora będziesz potrzebował urządzenia chłodzącego, aby z nim współpracował. Czasami procesor będzie dostarczany z urządzeniem chłodzącym (radiatorem/wentylatorem). Będzie w stanie rozproszyć ciepło wytworzone podczas używania procesora. W przeciwnym razie będziesz musiał kupić go oddzielnie. Może być to jeden z czynników, który powinieneś sprawdzić.
Budżet
Pierwszym krokiem przy zakupie jakiegokolwiek sprzętu komputerowego, zwłaszcza komputera dla graczy, jest sprawdzenie budżetu. To automatycznie wyklucza lub uwzględni wszystkie dostępne procesory. Większość witryn sprzętowych będzie mieć opcję filtrowania według ceny, co znacznie ułatwi znalezienie odpowiedniego procesora.
W jakie gry lubisz grać?
Kupując komputer dla graczy, musisz zwrócić uwagę na to, jakie gry lubisz. Zanim kupisz procesor, sporządź listę gier, w które aktualnie grasz i w jakie chciałbyś zagrać w przyszłości. Sprawdź minimalne wymagania systemowe i zadaj sobie pytanie, czy interesują Cię najwyższe ustawienia, czy średnie/niskie. Istnieje kilka witryn, w których można wykonać testy porównawcze procesorów. Sprawdź minimalne/zalecane wymagania w odniesieniu do częstotliwości roboczych i rdzeni wszystkich dostępnych procesorów i użyj tych kryteriów, aby zawęzić wybór.
Jaka marka?
Dwoma głównymi rywalami w świecie komputerów stacjonarnych są AMD i Intel. Możesz oprzeć swoją decyzję na marce, zwracając przede wszystkim uwagę na budżet i gry. Przeczytaj recenzje/testy porównawcze dla gier. Wtedy zobaczysz, jak działają niektóre procesory. Wiele renomowanych sprzedawców sprzętu komputerowego będzie miało opinie klientów o najpopularniejszych procesorach.
Płyta główna
Płyta główna zawiera wszystkie kluczowe elementy systemu. Łączy wszystkie komponenty systemu komputerowego, w tym procesor. Może obsługiwać wiele innych urządzeń peryferyjnych, podsystemów i urządzeń. Minimalnie płyta główna będzie zawierać:
- gniazdo do przechowywania procesorów,
- gniazda pamięci RAM,
- mikroukład (tworzy interfejs między przednią magistralą procesorów, pamięcią główną i magistralami peryferyjnymi),
- pamięcią nieulotną chip (zawiera oprogramowanie układowe lub BIOS-oprogramowanie, które może być użyte do sterowania płytą główną),
- generator zegara (utrzymuje wszystko zsynchronizowane),
- gniazda rozszerzeń (dla różnych urządzeń peryferyjnych),
- połączenie zasilania (aby podłączyć do zasilacza do zasilania płyty głównej).
Sprawdź, czy płyta główna będzie pasować do procesora. Popatrz, czy ma wszystko, czego będziesz potrzebować, np. przynajmniej jedno gniazdo PCI Express 3.0×16 dla co najmniej jednej karty graficznej (lub dwa gniazda dla dwóch kart), wystarczającą ilość portów USB dla urządzeń zewnętrznych. Upewnij się, że zapewnia wystarczająco dużo miejsca na pamięć.