Po kilku latach niebytu tapety ścienne powróciły do łask. Coraz częściej w swoich aranżacjach wykorzystują je projektanci wnętrz i pokazują, jak wykorzystać tapety ścienne w aranżacji pomieszczeń. Tapety pozwalają odmienić wnętrze bez wielkich kosztów – są znacznie tańsze, iż wszelakie rodzaje płytek ściennych. Tapetę można w każdej chwili zmienić bez skuwania ściany, hałasu i tony kurzu. Tapety wróciły w odświeżonej odsłonie, pojawiły się nowe rodzaje tej pięknej dekoracji.
Dobór tapet
Położenie tapety na ścianie jest jedną z najszybszych metod dekoracji. Można wykleić tapetę na wszystkich ścianach albo tylko na jednej. Tapety możemy położyć w każdym pomieszczeniu – produkowane są tapety idealne do pomieszczeń wilgotnych i narażonych na większe zabrudzenia. Obecnie tapety ścienne stosowane są inaczej niż przed laty. Ze względu na piękne wzory nie raz traktujemy ją obraz i zamykamy listwami sztukateryjnymi. Tradycyjne tapety papierowe zostały zastąpione przez winylowe i fizelinowe, które są trwałe i odporne na wodę. Znajdują zastosowanie w takich pomieszczeniach jak: łazienka, kuchnia i przedpokój, w których nie sprawdzają się tapety ścienne papierowe. Są one pokryte folią PCV, stąd ich wysoka odporność na wilgoć i ścieranie. Do najpopularniejszych rodzajów tapet należą: papierowe, winylowe, flizelinowe, z włókna szklanego, tekstylne, raufazy.
Tanie tapety papierowe
Najtańsze, ale też najmniej trwałe są tapety papierowe. Można je wykleić w pomieszczeniach mniej narażonych na zabrudzenia i zniszczenia np.: w sypialni. Ich wadą jest nietrwałość, brak możliwości czyszczenia wilgotną szmatką, trudności z usuwaniem. Nie należy ich naklejać w kuchni, przedpokoju, łazience, czy w pokojach na poddaszu. Dostępne są także we wzorach dziecięcych. Wklejając tapetę ścienną papierową w pokoju dziecka, trzeba się liczyć z możliwością szybszej wymiany tapety. Dzieci lubią eksperymentować plastycznie i zdarza się, że „swoimi dziełami dekorują ściany”, w tym tapetę. Zabrudzeń z tapety papierowej nie można usunąć wilgotną szmatką, więc tapeta papierowa jest do wymiany. Są polecane dla alergików.
Nowoczesne tapety winylowe
Tapety ścienne winylowe są znakomite do wszystkich pomieszczeń – świetnie sprawdzą się w salonie oraz kuchni, łazience, czy pomieszczeniach gospodarczych. Tapeta winylowa pokryta jest tworzywem PVC, czyli winylem, co zwiększa ich trwałość. Są łatwe w utrzymaniu czystości. Odmianą tapet winylowych są tapety z grubszego, spienionego winylu mające gąbczastą strukturę, które pokrywają niewielkie ubytki w ścianie. Pozwalają ścianom „oddychać”, co oznacza, że nie gromadzi się pod nimi wilgoć. Jedyną wadą tapet winylowych jest to, że większość z nich nie przepuszcza powietrza. Do pokoju dziecka niezbyt dobrym pomysłem są tapety ze spienionego winylu, ponieważ w ich zakamarkach gromadzi się kurz. Lepsze tapety winylowe gładkie, które pokrywa cienka warstwa folii PCV, ponieważ są one bakteriostatyczne -hamują rozwój i rozmnażanie się bakterii. Tapety ścienne winylowe to doskonały pomysł na aranżację ściany w kuchni. Są tańsze od płytek ceramicznych, niepalne i łatwo usunąć z nich brud.
Łatwe tapetowanie
Osobom, którym tapetowanie kojarzy się z tonami kurzu i bałaganem, producenci polecają tapety ścienne fizelinowe, w których jako podkład zastosowano fizelinę, to znaczy rodzaj sztywnej włókniny z tworzyw syntetycznych, który zapobiega kurczeniu się tapety. Dzięki temu nakładanie tapety flizelinowej jest banalnie proste – wystarczy posmarować ścianę klejem i przykleić tapetę. Tapety ścienne fizelinowe pokrywają mniejsze pęknięcia i nierówności ścian i można je oderwać na sucho.
Najdroższe rodzaje tapet
Oferta tapet ściennych jest różnorodna i dopasowana do potrzeb użytkowników. Osobom, które chcą mieć większy wpływ na wygląd tapety i zmieniać go w zależności od potrzeb, polecane są raufazy, czyli tapety przeznaczone do malowania farbami akrylowymi, które można wielokrotnie przemalowywać. Charakteryzują się ciekawą fakturą i tworzą na ścianie ciekawy i oryginalny wzór. Ponadto jej dodatkową zaletą jest wyrównywanie nierówności ścian. Raufaza to biała tapeta składająca się z dwóch warstw papieru, pomiędzy którymi znajdują się wiórki drewna. Jest otrzymywana naturalnych materiałów, co sprawia, że tapetowana ściana oddycha, zachowując właściwy poziom wilgotności i ciepła. Odrobinę luksusu zapewnią tapety ścienne tekstylne. Są bardzo drogie, kosztują nawet kilkaset złotych za metr kwadratowy. Ich zewnętrzną warstwą jest włókno naturalne – najczęściej len, jedwab, bawełna lub sztuczne – wiskozowe i polipropylenowe. Podkładem jest flizelina, rzadziej papier. Są chętnie wykorzystywane w hotelach, kancelariach prawniczych i muzeach. Niektóre modele są zabezpieczone warstwą teflonu.
Świat tapet jest różnorodny i zachwycający. Do każdego stylu aranżacji wnętrz można dobrać tapetę. Nowoczesne tapety są trwałe. Większość rodzajów tapet jest łatwa do utrzymania w czystości, co ma duży wpływ na estetykę wnętrza i częstotliwość wymiany tapety ściennej w pokojach.